895/​26

William Howard Yorke (f. St. John, New Brunswick 1847, d. 1921, virksom i Liverpool)

Den norske fuldrigger Activ, der ligger drejet bi på styrbords halse, med sejlene braset bak på stortoppen for afventning af lods. Skibet fører det norske unionsflag ”Sildesalaten”, der var i anvendelse 1844–1899. På fortoppen føres lodsflaget ”Jeg ønsker lods”, som er nationalflaget med hvid kant rundt. En navigatør står med sin lange kikkert på halvdækket agter og holder øje med lodsen, der er på vej i jolle fra lodsskonnerten, der observeres foren for tværs om styrbord for nordmanden. Sign. Wm. Yorke. Olie på lærred monteret på plade. 61×92.

Vi takker Erik Kromann, museumsleder på Marstal Søfartsmuseum, for den udførlige beskrivelse.

Retoucheringer. MIndre afskalninger, krakeleringer og overfladeridser. Behov for rensning.

Malerier, 9. juni 2020

Vur­dering

40.000 DKK

Hammerslag