896/​180

James Miller, Alloa

Skotsk lygteur med musikalske værk, skive af forgyldt messing med gennembrudt hjørneornamentik, forsølvet timekrans samt mindre timekrans med 'Strike-Silent' , værk med otte klokker og en separat slagklokke. Værket sign. 'James Miller, Alloa'. 18. årh.s slutning. H. 46. B. 29. D. 22.

Proveniens: Avening Court, Gloucestershire.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk

Møbler og varia samt Avening Court, del II, 16. september 2020

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK