Carl Heinrich Naumann, mester i 1773, d. 1795
Tysk rokoko bordur i kasse af bronze graveret med ornamentik og signatur, skive af hvid emalje med sorte romertal, værk med alarm og repetion. Sign. C. H. Naumann, Dresden. 18. årh.s anden halvdel. H. 17. B. 8,5. D. 6,5.
Urmagerfamilie fra Dresden. I 1700-tallet arbejdede denne familie, bestående af tre urmagere for kurfyrsten af Sachsen og hans hof.
Vi har ikke kunne åbne ind til værket. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Optræksnøgle ikke. Revner på emalje skiven.
862830 | ||
845669 |