876/​1529

Barbro Nilsson (f. Malmö 1899, d. Höganäs 1983)

“Tånga, ljus”. Håndvævet tæppe af uld i “rölakan” teknik. Mønster i gule, grålige, rødlige og beige nuancer. Formgivet 1943. Signeret BN og AB MMF. Udført anden halvdel af det 20. årh. hos AB Märta Måås-Fjetterström. L. 273. B. 196.

Barbro Nilsson (1899–1983) er uddannet væver fra Johanna Brunssons væverskole i Stockholm samt ved den tekniske skole. Hun var overlærer på tekstillinjen på kunstakademiet 1947–1957. I starten af sit virke i 1920erne og 1930erne vævede Barbro Nilsson store gobeliner efter forlæg fra forskellige svenske kunstnere. På denne måde udviklede hun allerede tidligt sin store tekniske kunnen indenfor væverfaget. I løbet af sin studietid på den tekniske skole begyndte hun at tegne de første skitser til tæpper. Fra 1942–1970 arbejdede Barbro som kunstnerisk leder af Märta Måås-Fjetterströms væveatelier i Båstad. Her skabte hun utallige tæppekompositioner, disse ofte i flere forskellige farvesætninger. Naturen, havet og ældre folkekunst var Barbros primære inspirationskilder. Disse inspirationer i samspil med hendes enorme viden om de forskellige vævetekniker ligger til grund for hendes smukke tæpper som vidner om stor forståelse for komposition, teknik og farvesammensætning. Tæppet “Tånga/Tang” skabte hun til Helsingborgudstillingen i 1955, H55. En international udstilling over arkitektur, bolig, design og kunstindustri. Tæppet udførte hun siden i næsten tyve forskellige farvevarianter. Disse og mange andre af Barbro Nilssons tæpper håndvæves stadig den dag idag hos AB Märta Måås-Fjetterström og er blandt de mest eftertragtede værker inden for nordisk tekstildesign.

Design: Aftenauktion, 6. december 2017

Vur­dering

100.000–120.000 DKK

Hammerslag