Russisk ikon med fremstilling af “Bebudelsen”. Den delvis runde form af forgyldt bronze indlagt med udskåret og bemalet træ, mærket med romertal 1 og inskription på kyrilisk. 19. årh.s slutning. 15,8×13,3 cm.
Russisk kunst og ikoner, 9. juni 2017