Foto endnu ikke klar
893/​51

Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)

“Ruth og Naomi”. To kvinder i aftensol. Fru Frederikke Tuxen og antagelig datteren ved Råbjerg Mile. Ca. 1908. Sign. L. T. Olie på lærred. 61×51.

Forarbejde til nr. 741, “Ruth og Naomi”. Lise Svanholms fortegnelse over Laurits Tuxens malerier.

“Ruth og Naomi” er en bibelsk historie fra Det gamle Testamente, der handler om kærlighed og trofasthed mellem en svigermor og hendes svigerdatter, der begge har mistet deres ægtefæller.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 25. februar 2020

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

26.000 DKK