2203/960
Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)
Fritstående skrivebord med tre skuffer og armstol af mahogni. Sæde betrukket med sort hestehår. Udført hos snedkermester Frits Henningsen. H. 73. L. 146. D. 73. (2)
Nøgle medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Sæde med pletter, smuds og hul.
Moderne kunst og design, 18. januar 2022
Vurdering
Hammerslag
27 bud