2449/512
Acton Schubell (, Danmark. 20. Århundrede)
“Pragh”. Lænestol med ben og armlæn af bøg. Sæde samt dybthæftet ryg betrukket med sortstribet møbelstof. Udført hos Schubell & Madsen.
Litteratur: Tidsskriftet “Møbler” nr. 11, 1954, side 20.
Variant af ovennævnte med anderledes armlæn.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Mindre huller i betræk.
Vurdering