2449/​512

Acton Schubell (, Danmark. 20. Århundrede)

“Pragh”. Lænestol med ben og armlæn af bøg. Sæde samt dybthæftet ryg betrukket med sortstribet møbelstof. Udført hos Schubell & Madsen.

Litteratur: Tidsskriftet “Møbler” nr. 11, 1954, side 20.

Variant af ovennævnte med anderledes armlæn.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Mindre huller i betræk.

I Aarhus
Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?