2005/123
Thailandsk buddha med dragehoveder af bronze med rester af forgyldning og rød farve samt to buddhafigurer af udskåret og forgyldt træ. 19.årh. H. 12–27 cm. (3)
træ-buddhaerne revner i træet og den største mangler en dal base, afskalning. Træbuddhaerne med afslag
Ældre malerier, møbler og varia, 27. januar 2020
Vurdering
Hammerslag
18 bud