11926/32
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-5”. Penden med skærme af blå/lilla lakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 50.
Sælger oplyser: Almindelig brugsslitage. Ridser, buler og mærker.
Kunst, antikviteter & design, 29. juni 2019
Vurdering
Hammerslag