2448/855
Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)
Cirkulært sofabord af mahogni med profilerede ben og skindkant. Udført hos snedkermester Frits Henningsen. H. 56. Diam. 80.
Nummereret: 4734.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Synlig lim ved samling på undersiden af bord. Senere uoriginalt skind monteret. Tre uoriginale skruer og en manglende skrue. Let løse samlinger.
Vurdering
Hammerslag