F. C. Kiærschou (f. København 1805, d. sst. 1891)
“Storgaard i Hornsherred”. Sign. FC Kiærschou 1854. Samt på bagsiden “Storregaard i Hornsherred - tilhører Franziska Möller. Malet af FC Kiærschou 1854 - udfört for Fru. Möller”. Olie på lærred. 26×34.
Talrige krakeleringer på hele overfladen. Behov for let overflade rensning.
Malerier, 4. maj 2005
14 bud