Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)
Portræt af fisker og redningsmand Ole Svendsen (1830–1906). Sign. M. Ancher. Olie på lærred. 33×29.
Ole Svendsen gjorde tjeneste i den danske orlogssflåde under Treårskrigen. 1862 blev han fastansat ved Skagens redningsflåde. Han fik flere hædersmedaljer, bl.a. Dannebrogsmændenes hæderstegn i 1887. Michael Ancher placerede ofte den stoute redningsmand på en fremtrædende plads i sine malerier, bl.a. i de to kendte: “Vil han klare Pynten” og “Redningsbåden køres gennem Klitterne”.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. november 2020