2446/​786

Henning Koppel (f. København 1918, d. sst. 1981)

“Taverna”. 10 dele kobbertøj med hanke af rustfrit stål. Indvendigt med sølvbelægning. Stemplet Georg Jensen Design, Denmark. (10)

Bestående af: 2 kasseroller med låg: H. maks. 11. L. 32. Diam. 14., 1 sauterpande: H. maks. 11. L. 37,5. Diam. 20., 1 sauterpande med låg: H. maks. 13,5. L. 47. Diam. 24,8., 3 smørkasseroller: H. maks. 9,5. L. 22,3. Diam. 9., 1 stegepande: H. maks. 10. L. 50. Diam. 27., 2 gryder med låg: H. maks. 12,5. L. 27,5. Diam. 20.

Brugsslitage, herunder ridser og mærker. Nogle områder irrede. Nogle buler på lågenes kanter.

I Lyngby
Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?