2425/527
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
Skab af sortlakeret træ med greb af messing. Udført i 1930. Unika. H. 114. B. 93. D. 31.
Proveniens: Givet i bryllupsgave af Poul Henningsen til Rose-Marie Tvermoes og Erik Sven Tvermoes i 1930.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Nogle afskalninger. Et messinggreb med manglende messingskive.
Moderne kunst og design, 18. juni 2024
Vurdering
Hammerslag