1421/1678
En samling romerske effekter af terrakotta, bestående af to kander og en krukke. 1.-2. årh. e.Kr. H. 24–38. (3)
Proveniens: Hidrører fra dansk privatsamling.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Krukke med reparation på munding samt et håndtag. Manglende sektion ved andet håndtag, samt hårrevner i bunden af krukken. De to kander med patinering.
Varia, 22. maj 2014
Vurdering
Hammerslag