1421/​1678

En samling romerske effekter af terrakotta, bestående af to kander og en krukke. 1.-2. årh. e.Kr. H. 24–38. (3)

Proveniens: Hidrører fra dansk privatsamling.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Krukke med reparation på munding samt et håndtag. Manglende sektion ved andet håndtag, samt hårrevner i bunden af krukken. De to kander med patinering.

Varia, 22. maj 2014

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.550 DKK

1.550 DKK
1.500 DKK