2034/​826

Dansk snedkermester

Skænk af cubamahogni med stiliserede ben. Front med tre låger samt tre skuffer. Indvendig med hylder. Udført 1920erne. H. 96. B. 163. D. 58.

Nøgle medfølger

Kraftig brugsslitage, herunder flere ridser, mærker, hak og afslag. Top med to revner i hver side (L. ca. 10 cm.) samt med varmemærker og skjolder. Stort afslag på ene ben, større afslag på ene top hjørne. Fem nøglehuller mangler profilering af messing.

Moderne kunst og design, 18. august 2020

Vur­dering

3.000–4.500 DKK

Hammerslag