2034/826
Dansk snedkermester
Skænk af cubamahogni med stiliserede ben. Front med tre låger samt tre skuffer. Indvendig med hylder. Udført 1920erne. H. 96. B. 163. D. 58.
Nøgle medfølger
Kraftig brugsslitage, herunder flere ridser, mærker, hak og afslag. Top med to revner i hver side (L. ca. 10 cm.) samt med varmemærker og skjolder. Stort afslag på ene ben, større afslag på ene top hjørne. Fem nøglehuller mangler profilering af messing.
Moderne kunst og design, 18. august 2020
Vurdering
Hammerslag