1804/1632
Ostindisk fad fra “Dronning Juliane Marie's Stel” af porcelæn, midterfelt med Saly's rytterstatue af Frederik den V, borten “Juliana Maria”. 18. årh. L. 41 cm.
Stellet omtalt i Bredo L. Grandjean: Dansk Ostindisk porcelæn 1965, s. 61 ff.
Dekorationen fremstår med slitage.
Varia, 25. januar 2018
Vurdering
Hammerslag