1804/​1632

Ostindisk fad fra “Dronning Juliane Marie's Stel” af porcelæn, midterfelt med Saly's rytterstatue af Frederik den V, borten “Juliana Maria”. 18. årh. L. 41 cm.

Stellet omtalt i Bredo L. Grandjean: Dansk Ostindisk porcelæn 1965, s. 61 ff.

Dekorationen fremstår med slitage.

Varia, 25. januar 2018

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.200 DKK

2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK