11947/​5
Carl Wennemoes: Gamle Fyrvej i Skagen, Østerby med Det Grå Fyr i baggrunden. Sign. C. Wennemoes, Østerby Skagen. Olie på lærred. 31×43. Rammemål 41×53.

Be­skriv­el­se

Gamle Fyrvej i Skagen Østerby med Det Grå Fyr i baggrunden. Sign. C. Wennemoes, Østerby Skagen. Olie på lærred. 31×43. Rammemål 41×53.

Sælger oplyser

Intet at bemærke. Overfladerenset hos malerikonservator.

Kunst, antikviteter & design, 21. november 2019

Ældre malerier

Kunstner

Carl Wennemoes (f. Vinkel ved Viborg 1890, d. 1965)

Vur­dering

1.000 kr.

Hammerslag