Karl Isakson (f. Stockholm 1878, d. København 1922)
“Landskab från Smaaland (Holsby Brunn)”, ca. 1914–16. Usign.; titel og datering på bagsiden. Attesteret på bagsiden 'Malet af K. Isakson Attesteres Viggo Madsen & Aage Roose'. Olie på lærred. 39×51.
Proveniens: Privatsamling, Danmark.
Moderne kunst og design, 21. august 2018