2426/6
Lågvase af fajance, dekoreret i polykrome farver, rigt modelleret med blomster, bladværk og grene i relief, låg i form af fugl. Udført og sign. hos Rörstrand. 20. årh. H. 39. Diam. 25.
Enkelte, minimale afslag i glasur. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Vurdering