2044/7
Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
Solnedgang ved et lille vandhul. Sign. P. Mønsted. Olie på lærred. 34×52.
Retoucheringer. Områder med mindre krakeleringer og lette forrensninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag