Harald Slott-Møller (f. København 1864, d. sst. 1937)
Stående kvindelig model. Sign. Harald Slott-Møller. Blyant og kul på papir. Lysmål 94×54.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 434, nr. 254. Erik Brandt.
Papiret er let gulnet. Mindre misfarvninger. Repareret rift ved øvre kant.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021