1333/1590
Lågpokal af sølv, rigt drevet og ciseleret med våben og herreportræt, løvehoveder, blomster og bladværk, indvendig forgyldt. Historisicme. Ca. 1900. Ustemplet. Udfyldt. H. 32.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Buler, ridser og mærker. Skæv. Flere dele limet sammen og løs i stamme/base-montering.
Varia, 15. august 2013
Vurdering
Hammerslag