1333/​1590

Lågpokal af sølv, rigt drevet og ciseleret med våben og herreportræt, løvehoveder, blomster og bladværk, indvendig forgyldt. Historisicme. Ca. 1900. Ustemplet. Udfyldt. H. 32.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Buler, ridser og mærker. Skæv. Flere dele limet sammen og løs i stamme/base-montering.

Varia, 15. august 2013

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK