914/48
Piet Hein (f. 1905, d. 1996)
Sæt på seks barstole med stel af forkromet stål. Cirkulært sæde betrukket med sort skind. Model FL 9511. Formgivet 1961. Udført 1974 hos Fritz Hansen, fire med etiket herfra. H. 80–81. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Rammer med overfladerust.
Kunsthåndværk og design, 12. juni 2023
Vurdering
Hammerslag