2441/614
Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)
Fem barstole med cylinderformet trådstel af metal, betrukket med uld i forskellige farver. Model 250 S. Udført hos x-design. H. 82. (5)
Litteratur: “Vitra Museum: Verner Panton The Collected works”, model afbildet s. 263.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Nogle pletter.
Vurdering
936267 |