Ubekendt maler, 19. årh.s begyndelse
Skibsportræt af “Ida Margaretha” fra Sønderborg, ført af kaptajn Christian Ahlmann. 1800. Usigneret. Vandfarve og gouache på papir. Lysmål 48×63,5.
Revner, papirbortfald og enkelte huller. Misfarvninger. Papiret er gulnet. Fugtpletter. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. maj 2021