2348/​9008

Johannes Larsen (f. Kerteminde 1867, d. sst. 1961)

“Skovduer”. Et par skovduer i et træ. Sign. monogram. Tusch og pen på papir. Lysmål 19×24,5.

Se alle værker af fynbomalerne

Proveniens: Dansk privatsamling.

Papiret er let gulnet. Minimale fugtpletter og overfladisk minimat papirtab ved nedre højre hjørne. Undersøgt i ramme.

Fynbomalerne, 27. november 2023

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

3.200 DKK
3.000 DKK