Lommeur af 18 kt. guld med central “jumping seconds” viser, hvid skive med lille urskive med arabertal og ydre sekundskala, forgyldt værk rigt graveret med blomster og bladværk, støvkapsel af forgyldt metal. Rillet kasserand med til/fra skydeknap. Bagkasse stemplet L&R, serienr. 1169. Schweiz eller Frankrig, ca. 1800–1820. Vægt i alt 121 g. Kassediam. 56 mm.
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive med enkelte små kantafslag, en større overflade ridse. Timeviser med afknækket spids. Kasse/kasserand bulet. Sekundviserens til/fra skydeknap virker fastlåst men viseren kan aktiveres og stoppes. Inderside af bagkasse samt støvkapsel graveret. Støvkapsel let løs. Optræksnøgle medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021