Evald Nielsen, m.fl. (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)
Svend Weihrauch, m.fl. (f. Viborg 1899, d. Aarhus 1962)
Diverse bestik- og serveringsdele af sterlingsølv og sølv. (9)
Bestående af:
Evald Nielsen: 1 jordbærske af sølv, skaftets øverste del smedet med jordbær. Vægt 104 g. L. 24,5.
Grann & Laglye: 1 druesaks med skaft af sølv. L. 13,5.
Svend Weihrauch: 1 hors d'oeuvres ske af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Frantz Hingelberg, Aarhus. Vægt 40 g. L. 16.
“Arvesølv 4”. 1 cigarettang af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Hans Hansen. Vægt 9 g. L. 11,2.
Herudover diverse skeer, gafler og en krebsekniv af sølv. Samlet vægt eksklusive del med stål 128 g.
Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker og mindre buler.
Moderne kunst og design, 4. februar 2020
20 bud