2015/​341

Store Kongensgade firpas af fajance, dekoreret i blå med arkitektur. Monteret i ramme. 18. årh. Lysmål 26×26.

To fliser med revne. Uregelmæssigheder fra produktionen. Mindre kanthak. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 6. april 2020

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK