1749/​8704

Gzhel Porcelainsfabrik

En samling af syv russiske porcelænsfigurer, dekoreret i overglasur farver og guld forestillende bogatyrkrigere fra det 10.-11. århundrede i udrustning. Formgivet 1910 af Boris Berngardovich Lange (1888–1969), udført 1920–1930 på Gzhel Porcelainsfabrik, hvor Lange underviste studerende fra Moskva Tekniske Kunstskole. Tilsyneladende umærkede, fem figurer nummerede fra fire til otte. H. fem á 21 og to á 29. (7).

Proveniens: Sælgers morfar Kaj Ipsen (1925–2012), som boede på Bornholm indtil 1950. Under Sovjetunionens besættelse af Bornholm 1945–1946 mødte han en russisk soldat, der havde medbragt disse figurer og nu byttede dem væk for en flaske brændevin.

Fremstår med alders- og brugsslitage, bl. a. enkelte steder med slidt bemaling, enkelte huller og afslag samt enkelte brændingsfejls (revner) i bund.

Russisk, 4. december 2017

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK

15 bud

22.000 DKK
(Autobud) 21.000 DKK
20.000 DKK
(Autobud) 19.500 DKK
19.000 DKK
(Autobud) 18.500 DKK
18.000 DKK
(Autobud) 17.500 DKK
17.000 DKK
(Autobud) 16.500 DKK
16.000 DKK
(Autobud) 15.500 DKK
15.000 DKK
14.500 DKK
14.000 DKK