1606/​1520

Kaminur af patineret bronze og marmor, ved urhus siddende kvinde i klassiske gevandter med lyre, sokkel prydet med musikinstrumenter, laurbærkrans og ornamentik, forgyldt urskive med romertal. 19. årh.s begyndelse. H. 58.

Slitage på tal. Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Møtrik der spænder klokken mangler.

Varia, 11. februar 2016

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

5.500 DKK
5.000 DKK
4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK