1703/1522
To dele korpus sølv, bestående af brødbakke, drevet med jagtattributter, svungne hanke og fødder, mester Ole Peter Ørsnes, borgerskab i Aalborg 1838. L. 34 cm, samt tysk saucebåd, ligeknækket korpus, beviklede hanke, 19. årh.s slutning L. 18,5 cm. Vægt 591 gr. (2)
Mindre buler, ridser og mærker. Indgraverede.
Varia, 19. januar 2017
Vurdering
Hammerslag