2047/799
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
“Nørrevold”. Armstol med profileret stel af mahogni. Sæde og ryg betrukket med dybthæftet patineret naturskind. Model 5999. Udført hos Rud. Rasmussen snedkerier.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og krakeleringer samt defekter. En knap mangler i skind på nedre ryg.
Moderne kunst og design, 17. november 2020
Vurdering
Hammerslag