2010/​16 Rafael, efter, 19. årh.: Madonna med barnet. Usigneret. Olie på lærred. 86×63,5.

Be­skriv­el­se

Madonna med barnet. Usigneret. Olie på lærred. 86×63,5.

Det originale maleri kaldet “The Bridgewater Madonna” befinder sig i dag i Det Skotske Nationalgalleris samling.

Talrige krakeleringer. Lærredet er dubleret. Behov for let overfladerensning. Enkelte retoucheringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 2. marts 2020

Kunstner

Rafael , efter, 19. årh.

Vur­dering

10.000 kr.

Hammerslag

11.000 kr.

10 bud

(Autobud) 11.000 kr.
10.500 kr.
(Autobud) 10.000 kr.
10.000 kr.
(Autobud) 9.500 kr.
9.000 kr.
(Autobud) 8.500 kr.
8.000 kr.
7.500 kr.
7.000 kr.