1804/831
Niels Hansen Jacobsen (f. Vejen 1861, d. sst. 1941)
Skål af stentøj dekoreret med brun, grågrøn og rosa glasur. Sign. monogram. Unik. H. 6,5. B. max. 16.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Hårrevne gående fra øverste kant og nedefter.
Moderne kunst og design, 23. januar 2018
Vurdering
Hammerslag