2119/​1005

Steffen Syrach-Larsen (f. 1934)

Armstol af teak. Sæde og ryg betrukket med sort skind. Udført hos snedkermester Gustav Bertelsen. (2)

Præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 34. udstilling på Kunstindustrimuseet d. 16. september - 2. oktober 1960.

Litteratur: Grete Jalk [red.]. “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bind. 4, side 112–113 og 220–221.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med pletter og krakeleringer. Mindre hul i sæde.

Moderne kunst og design, 11. maj 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.800 DKK

(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK