Steffen Syrach-Larsen (f. 1934)
Armstol af teak. Sæde og ryg betrukket med sort skind. Udført hos snedkermester Gustav Bertelsen. (2)
Præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 34. udstilling på Kunstindustrimuseet d. 16. september - 2. oktober 1960.
Litteratur: Grete Jalk [red.]. “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bind. 4, side 112–113 og 220–221.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med pletter og krakeleringer. Mindre hul i sæde.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021