2418/934
Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)
“Eva”. Et par hvilestole af formbøjet bøg. Sæde og ryg udspændt med flettede gjorde af naturfarvet kanvas. Model Mi 472. Formgivet 1934. Udført og mærket hos Dux. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 30. april 2024
Vurdering
Hammerslag