2414/35
Eardley Norton (f. Lincolnshire 1728, d. London 1792)
George III lygteur i kasse af mahogni med beslag af forgyldt bronze, skive af forgydt messing med gennembrudt hjørneornamentik, forsølvet timekrans, værk med heltimeslag og kalender. Sign. 'Eardley Norton, London' skive og værk nr. '1123'. England, 18. årh.s slutning. H. 50. B. 30. D. 21.
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. april 2024
Vurdering
Hammerslag