1643/​1633

Napoleon III kaminur af bronzeret metal, støbt med fugle og bladværk, musikinstrumenter, nymfe og blomster, urskive dekoreret med porcelænsplaketter og romertal. Urværk stemplet S. Marti et Cie. 19. årh.s slutning. H. 48.

Mindre støbefejl, bl.a. på næb. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Varia, 27. oktober 2016

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK