1643/1633
Napoleon III kaminur af bronzeret metal, støbt med fugle og bladværk, musikinstrumenter, nymfe og blomster, urskive dekoreret med porcelænsplaketter og romertal. Urværk stemplet S. Marti et Cie. 19. årh.s slutning. H. 48.
Mindre støbefejl, bl.a. på næb. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Varia, 27. oktober 2016
Vurdering
Hammerslag