Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)
“Morgenstemning. Fra mit hus i Skagen”. Kunstnerens datter siddende i spisestuen i Villa Dagminne i Skagen. Sign. L. T. 1916. Olie på lærred. 120×94.
Lise Svanholms fortegnelse over Laurits Tuxens malerier, 1990, nr. 1022.
Udstillet: Charlottenborg 1917 no. 604.
I 1901 giftede Laurits Tuxen sig med Frederikke Treschow (1856–1946), og sammen købte de den gamle postgård i Vesterby, det yderste hus i den vestlige del af Skagen. Huset havde tidligere været lejet af Martha (1861–1929) og Viggo Johansen (1851–1935) og Marie (1867–1940) og P. S. Krøyer (1851–1909). Thorvald Jørgensen (1867–1946), Christiansborgs arkitekt, forvandlede den gamle bindingsværksgård til en moderne sommerbolig med et stort atelier. Huset døbte de Villa Dagminne, og her tilbragte familien Tuxen med pigerne Yvonne og Nina mange lykkelige somre. Huset findes den dag i dag, og både det indre og det ydre med den smukke rhododendronhave, er sat pietetsfuldt i stand.
I den sydlige længe og ældste del af huset findes en spisestue holdt i gammel almuestil. Tuxen har malet flere billeder fra denne stue, bl.a. nærværende maleri, hvor kunstnerens datter sidder og læser ved morgenbordet i et hjørne af stuen. Det varme, gyldne morgenlys, der falder ind ad vinduet, har Tuxen indfanget med løse, pastose penselstrøg, der understreger hans virtuositet.
Nordisk lys – kunstnerkolonien på Skagen, 18. september 2023