Ubekendt maler, ca. 1900
Dampskibet “SS Væring” udfor en kyst. Usigneret. Gouache på papir. Lysmål 39×60.
Ridse i nedre højre hjørne samt lette ridser ved øvre kant. Let smuds mellem værk og glas. Undersøgt i ramme.