2104/​843

Ejner Graae (f. København 1914, d. Klampenborg 1989)

Henning Helger (f. København 1912, d. Charlottenlund 1989)

Tolv par dørgreb af patineret, poleret stål. Formgivet og udført 1960 til Assurandør Societetets Hus, Amaliegade i København. L. 12. (12)

Brugsslitage herunder ridser, buler og mærker.

Moderne kunst og design, 26. januar 2021

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.950 DKK

1.950 DKK
(Autobud) 1.900 DKK
1.850 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK