2118/​671

Marc Chagall (f. Vitebsk 1887, d. St. Paul de Vence 1985)

“Polyphème”, planche 12 fra serien L'Odysée, 1975. Fra den usignerede bogedition på 250 eksemplarer, blyantnummerering 238/250. Litografi i farver med håndkolorering. Udgivet hos Mourlot, Paris. Bladstørrelse 43×65. Uindrammet.

Litteratur: Mourlot nr. 776. Proveniens: Christies Important Contemporary and Modern Prints, 29.06.1990, #594.

God original stand. Papiret er let gulnet. Monteret på bagpap med tape i hjørnerne samt i midten. Vertikal fold langs midten.

Moderne kunst og design, 4. maj 2021

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.650 DKK

1.650 DKK
(Autobud) 1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK