1327/510
Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)
“Champagne”. Bestik af sølv bestående af 12 middagsgafler, 12 middagsskeer, 12 dessertskeer, 12 teskeer, 12 kagegafler, marmeladeske, pålægsgaffel og serveringsske. Vægt ca. 2868 gr. Samt 12 middagsknive, middagskniv med skær, lagkagekniv og kagespade med skafter af sølv. Udført og stemplet hos O. V. Mogensen. (78)
Mindre ridser og mærker. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Moderne kunst og design, 2. juli 2013
Vurdering
Hammerslag
13 bud