Foto endnu ikke klar
893/​1029

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

“Høvdingestol”. Skulpturel lænestol af teak. Sæde, armlæn samt dybthæftet ryg betrukket med sort skind. Formgivet 1949. Udført start 1960'erne hos snedkermester Niels Vodder, stemplet.

Proveniens: Erhvervet 1962. Sidenhen nedarvet i familien.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk

Design, 5. marts 2020

Vur­dering

350.000 DKK

Hammerslag

360.000 DKK