Foto endnu ikke klar
893/1029
Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
“Høvdingestol”. Skulpturel lænestol af teak. Sæde, armlæn samt dybthæftet ryg betrukket med sort skind. Formgivet 1949. Udført start 1960'erne hos snedkermester Niels Vodder, stemplet.
Proveniens: Erhvervet 1962. Sidenhen nedarvet i familien.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk
Design, 5. marts 2020
Vurdering
Hammerslag